Biura na wynajem Sopot
Lokale biurowe do wynajęcia w Sopocie
Sopot, choć jest najmniejszym w Polsce miastem na prawach powiatu, to dzięki połączeniu z Gdynią i Gdańskiem tworzy jeden z największych ośrodków miejskich – Trójmiasto. W Sopocie mieszka około 35 tysięcy osób, choć w trakcie sezonu wakacyjnego populacja ta znacząco rośnie. Nic w tym dziwnego – Sopot zachęca nie tylko cyklicznymi imprezami czy piękną plażą i molo, ale i jest świetnym miejscem do życia, czego dowodem jest bardzo niska stopa bezrobocia.
W Trójmieście zasoby biurowe na koniec 2020 roku wynosiły ponad 888 tysięcy metrów kwadratowych, a procent pustostanów wyniósł 9,5%. Nieruchomości komercyjne w Sopocie, adekwatnie do wielkości miasta w kontekście aglomeracji, stanowią około 4% całego trójmiejskiego rynku. Jest tak ze względu na dominujący turystyczny charakter miasta. Ponadto ta część Trójmiasta jest uznawana za luksusową i skoncentrowaną na tworzeniu nowoczesnych kurortów i nieruchomości inwestycyjnych. Mimo tego biura na wynajem w Sopocie to wciąż atrakcyjne rozwiązanie dla biznesu, który chce zmienić otoczenie i nieco odetchnąć od typowej metropolii.
Powierzchnie biurowe do wynajęcia w Sopocie – na co zwrócić uwagę?
Przed podjęciem decyzji o zmianie siedziby lub miejsca, w którym firma rozpocznie działalność w Sopocie, warto przeprowadzić gruntowne rozeznanie w możliwościach, jakie daje miasto. Lokale użytkowe do wynajęcia w Sopocie są skoncentrowane w Sopocie Górnym oraz Dolnym. Aby jednak wybrać najlepszą lokalizację, warto rozważyć m.in.:
• dostępne miejsca parkingowe,
• obecność w okolicy lokali gastronomicznych, które niekoniecznie są oblegane przez turystów,
• bliskość przystanków komunikacji miejskiej.
Wybór nowego biura to nie tylko lokalizacja, ale również jego funkcjonalność i możliwości ingerencji w jego układ. Lokale biurowe do wynajęcia w Sopocie zazwyczaj są urządzone na dwa sposoby: gabinetowy oraz połączenie open space i kilku mniejszych pomieszczeń. Układ gabinetowy to standardowe rozwiązanie, które sprawdzi się w większości branży. W szczególności natomiast pomoże tam, gdzie praca wymaga ciszy i koncentracji. Trend ten powoli wraca do łask po kilkunastu latach tworzenia biur z open space. Nie oznacza to jednak, że tego typu rozwiązanie nie ma swojego uzasadnienia. Doskonale wykorzystują je firmy z branży marketingowej, IT czy startupy, gdzie współpraca i częsty kontakt między współpracownikami pozwala lepiej i szybciej budować pozycję i produkty firmy.
Innym aspektem wynajmu biura w Sopocie są zmiany architektoniczne, które możemy wprowadzać, o ile właściciel wyraża na nie zgodę. W ramach modyfikacji możemy np. usunąć zbędne ściany działowe lub wznieść nowe (w tym również dzięki modnym i funkcjonalnym ścianom szklanym). Pozwoli to podzielić przestrzeń na mniejsze pomieszczenia lub wręcz przeciwnie – otworzyć ją i stworzyć open space. Warto przy tym pamiętać, iż na jednego pracownika powinno przypadać nie mniej niż 10 m2 powierzchni biurowej. Sam lokal na wynajem w Sopocie powinien również posiadać podstawowe udogodnienia, takie jak klimatyzacja, recepcja, obecność ochrony, kuchni czy osobnych toalet dla każdego najemcy.
Ile kosztują biura na wynajem w Sopocie?
Co wpływa na wysokość opłat za lokal na wynajem w Sopocie? Jednym z podstawowych kryteriów jest klasa budynku, w którym biuro się znajduje. Naturalnie droższe będą nowe budynki klasy A, niż te starsze klasy B czy B+. Również ważnym czynnikiem jest lokalizacja. Czynsz za powierzchnie biurowe do wynajęcia w Sopocie waha się od 10 do 13 euro za metr kwadratowy. Nie jest to jednak jedyna opłata – warto wiedzieć, z czego składają się koszty najemcy:
• ze wspomnianego czynszu. Jest on obliczany na podstawie stawki za m2 powierzchni (rzadziej za 1 osobę w przypadku mniejszych lokali),
• z kosztów eksploatacyjnych (czasami zwane service charges), które są wkładem najemcy w utrzymanie budynku. Również są obliczane w ramach stawki za m2,
• z indywidualnie rozliczanych mediów (internet, woda, prąd),
• przy niektórych biurowcach mamy możliwość wykupienia dodatkowych miejsc parkingowych w ramach miesięcznego abonamentu.
Umowę z administratorem czy podmiotem zarządzającym daną nieruchomość podpisujemy zazwyczaj na kilka lat. Umowę tę możemy negocjować – zarówno pod względem długości jej trwania, jak i ostatecznej wysokości opłat. Warto w tym procesie skorzystać ze wsparcia doświadczonego partnera, który rozumie specyfikę wynajmu biur w Sopocie. Dzięki temu poszukiwania nowego biura nie będą uciążliwe, a sam proces okaże się krótszy. W Biurze Na Miarę zwracamy uwagę na wszelkie detale – nie tylko w umowie najmu, ale również w trakcie prac architektonicznych, których celem jest wykończenie biura zgodnie z potrzebami Twojej firmy. Wbrew pozorom wynajem biur w Sopocie nie traci na popularności. Obecność pracy zdalnej i hybrydowej nie sprawił, że pracownicy chcą całkowicie zrezygnować z kontaktu międzyludzkiego. Z tego powodu warto już teraz rozważyć zmianę siedziby lub stworzenie biura dla zespołu, który dotychczas pracował tylko zdalnie. Atrakcyjne nieruchomości komercyjne w Sopocie czekają na Twój ruch.
Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc
Działamy na wielu płaszczyznach
Najemcy
Wynajmującego
Markets