Rok 2024 zapowiada się interesująco, kontynuacja trendów i nowe zjawiska zmieniają rynek na naszych oczach. Będzie więcej opcji dla MŚP, a największe wyzwania będą dotyczyć wdrażaniu ESG i optymalizacji powierzchni pod pracę w modelu tradycyjnym oraz hybrydowym.
Regiony rosną w siłę
Na terenie całej Polski jest obecnie realizowanych około 700.000 mkw, z czego ponad 70% w miastach poza Warszawą. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że możemy być świadkami dalszej ekspansji najemców na rynki regionalne lub wręcz relokacji części firm do miast z nowoczesną powierzchnią, ale niższymi stawkami czynszów.
Nowe przyciąga
Obecnie budynki niższej klasy borykają się z wieloma problemami, takimi jak starzejące się powierzchnie czy trudności w uzyskaniu refinansowania inwestycji. Brak świadomych działań po stronie wynajmujących, może spowodować dalszy odpływ najemców w kierunku nowszych inwestycji. Zyskują na tym właściciele budynków wysokiej klasy (młodsze niż 5 lat), którzy atrakcyjnym pakietem zachęt, tj. zwolnieniami z czynszu oraz budżetem na aranżację powierzchni, skuszą tych, którym umowy będą kończyć się na przestrzeni kolejnych 2 lat. Na rynku jest obecnie wiele atrakcyjnych powierzchni w metrażach do 500 mkw – to świetna okazja dla firm, które obecnie korzystają z biur typu flex i wkrótce planują przeprowadzkę.
Redukcja metrów
Powroty do biur sprawiają, że najemcy jeszcze chętniej analizują swoje potrzeby, co może przełożyć się na dalszą weryfikację metrów kwadratowych. Silnym trendem w roku 2023 była redukcja powierzchni oraz oddawanie biur w podnajem i będzie się on utrzymywał również w 2024 r.
Rozwój powierzchni elastycznych
Firmy z sektora MŚP będą miały wiele możliwości, aby relokować swój biznes do budynków o stricte biurowej funkcji, z uwagi na dynamiczny rozwój produktów dedykowanych dla mniejszych podmiotów. Elastyczne biura są obecnie niezwykle pożądane z uwagi na krótkie, odnawialne umowy oraz możliwość wejścia od zaraz do gotowego biura. Oprócz samych walorów jakościowych nieruchomości, dochodzi do głosu także komfort pracowników i kwestie środowiskowe, co odegra znacząca role we wdrażaniu zasad ESG.
Nadchodzi ESG
Coraz więcej firm będzie przygotowywało się do wdrożenia regulacji ESG, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w zawieranych umowach najmu. Skoro już o umowach najmu mowa, to właściciele budynków biurowych będą również modyfikować swoje kontrakty, aby wspólnie z użytkownikami budynku dbać zarówno o środowisko, jak i współpracę między biznesem, a pracownikami.
Pustostany to zagadka
Wskaźnik pustostanów powinien się zmniejszyć biorąc pod uwagę fakt względnie wysokiej aktywności najemców w sektorze biurowym i niskiej aktywności deweloperów. Z drugiej jednak strony mamy zauważalne zjawisko “ukrytych pustostanów”, tj. częściowo pustych biur, na które umowy były podpisane jeszcze przed popularyzacją pracy zdalnej. Trend zmniejszania zajmowanej przez firmy powierzchni biurowej będzie powodował wzrost poziomu pustostanów.
Optymalizacja na każdym kroku
Firmy, podobnie jak w zeszłym roku, będą szukać przede wszystkim szeroko pojętej optymalizacji kosztów. Ta objawia się m.in przez:
– redukcję metrów kwadratowych,
– przebudowę istniejących powierzchni celem zmniejszenia kosztów eksploatacji,
– renegocjacje kontraktów, aby uzyskać korzystniejszy pakiet zachęt od właścicieli budynków.
Przeprowadzka do innego biurowca nie zawsze musi oznaczać oszczędności, czynsz to tylko jedna ze składowych całości opłat najmu biura. Najemcy powinni być czujni i analizować swoje kontrakty oraz kondycję budynku. W 2024 r. poszukiwane będą biura, które przy niewielkim nakładzie finansowym najemcy spełnią swoją funkcję. W innym przypadku najemcy będą się decydować na dłuższe kontrakty lub częściej będą wybierać powierzchnie elastyczne.
Jesteś zainteresowany współpracą przy najmie biura lub komercjalizacji budynku, napisz na [email protected] lub zadzwoń na +48 22 299 17 27. Zapraszamy do kontaktu!
Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc
Działamy na wielu płaszczyznach
Najemcy
Wynajmującego
Markets