Ekrany mówią do nas krótkimi komunikatami, kolorami i światłem. Są wszędzie, a pośród nich barwny tłum oferujących i poszukujących. Dziesiątki stoisk kuszą informacjami i, jakżeby inaczej, darmowymi przekąskami. Powietrze nasycone jest dźwiękami rozmów zwiedzających i wystawców, wystąpień prelegentów, pracujących maszyn. Jesteśmy na tegorocznej edycji Infoshare – jednej z największych konferencji technologicznych w Europie.
Wszyscy z IT też tu są
Tym, co przyciąga rzesze młodych są informacje o nadchodzących trendach, zmianach na rynku tech oraz możliwości pracy. Swój życiorys można zostawić u jednej z wyspecjalizowanych w branży IT firm rekruterskich oraz u większości dużych i mniejszych marek, które przybyły na event. Dla każdego znajdzie się coś w granicach jego zainteresowań. Jest tu też spora grupa entuzjastów tego, co niesie przyszłość. Warto sprawdzić, co w trawie piszczy, z czym trzeba się zapoznać, w co można zainwestować. Bo to, że nadążać za współczesnością musimy, nie ulega już wątpliwości.
Świat nieruchomości konserwatywnie do przodu
Cieszył widok kolegów i koleżanek z branży, którzy również chcieli się więcej dowiedzieć o obszarach technologii coraz śmielej szturmujących rynek nieruchomości komercyjnych. Nie było zbyt wielu rozwiązań, które były “pisane” tej gałęzi, lecz na szczególną uwagę zasługują dwa pomysły:
- Drony wyposażone w systemy termowizyjne, które weryfikują wydajność oraz awaryjność paneli fotowoltaicznych postawionych na przystosowanych w tym celu farmach fotowoltaicznych. Pomaga to zwiększyć wydajność paneli oraz wymieniać gwarancyjnie, te które nie są w 100% sprawne.
- Tokeny określające udział w obrotach generowanych przez nieruchomość. Dosyć innowacyjny projekt biorąc pod uwagę, że w Polsce takie rozwiązania na dany moment są niemożliwe ze względu na krajowe regulacje prawne.
Dodatkowo w opozycji do negatywnego wydźwięku amerykańskich badań dot. powrotów do biur, przedstawiciele dużych firm technologicznych w Polsce postulują za zdrowym rozsądkiem i hybrydowym podejściem do wykonywania swoich obowiązków. “Wspólne obiady w kuchni, praca nad projektem face to face w sali konferencyjnej, burze mózgów na powierzchniach wspólnych” to potwierdzenie odpowiedniego stylu pracy dla dzisiejszych czasów.
AI już nie tylko na kartach sci-fi
Wykłady tegorocznej edycji zdominował najgorętszy trend ostatnich lat – AI. Co ciekawe, na zadane publiczności pytanie o ekscytację nadchodzącymi zmianami, odpowiedź była raczej negatywna. Tym, co najczęściej pojawia się w naszych głowach, gdy myślimy o sztucznej inteligencji jest lęk. Boimy się utraty pracy, utraty kontroli nad projektami. Zamiast się bać – przekonują nas prelegenci – nauczmy się jej używać, zanim ona użyje nas. Przy okazji nie ograniczając swojej kreatywności – bo inteligencja nadal pozostaje wyznacznikiem ludzkiego pierwiastka w świecie.
Ogromną zaletą Infoshare jest mnogość prezentowanych punktów widzenia. Możemy nie tylko dowiedzieć się, co jest czym, ale też jakie modele funkcjonowania warto przemyśleć w kontekście własnej działalności. Po wykładzie warto zakręcić się wokół jednej z licznych stref networkingowych i dołączyć do strumienia żywej dyskusji o przyszłości.
Jak nie zaginąć w tłumie?
Niemałym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyła się scena marketingowa. Pytanie, o to jak w zmieniającym się uniwersum kreować wizerunek biznesowy, zadaje sobie dziś niemal każda firma. Czy działania, które podejmujemy będą skuteczne w obliczu nowych technologii i przejmującego scenę pokolenia? Jak się wyróżnić, żeby trafiać do kolejnych klientów? Sposobów nadal jest dużo, a od mediów społecznościowych i ich rosnącej siły nie uciekniemy. Zmienia się tylko platforma, a co za tym idzie forma kontentu.
Naszym wielkim uznaniem cieszyły się wywiady prowadzone na scenie dla liderów. Forbes doradzał, co można, a czego się nie powinno, aby zagościć na okładce magazynu. Start-upowi founderzy opowiedzieli o doświadczeniach ostatnich kilkunastu lat budowania biznesu w Polsce. I jak to zazwyczaj bywa – dobre historie bronią się same.
Żeby nie zapomnieć głowy
Tematem must-have przy ilości ekranów, które przykuwały i zarazem rozpraszały naszą uwagę przez dwa dni, jest higiena cyfrowa. Co robić, żeby nasz mózg nie uległ nieodwracalnym zmianom związanym z ciągłym wystawieniem na bodźce? Telefony komórkowe przyrośnięte do dłoni, nie wpływają na polepszenie naszych możliwości. Praca głęboka wymaga odcięcia. Skupienie to droga do efektywności.
Co nam zostało po Infoshare ‘24?
Uczestniczymy w konferencjach z różnych powodów: dla networkingu, wiedzy, nowych kontaktów. Wszystkie one zawierają się w jednym słowie, które towarzyszy mi nadal w kilka dni po zakończeniu eventu. Inspiracja. W epoce, w której to, co nas otacza zmienia się z prędkością światła, szukamy odpowiedzi i nowych dróg. Lekarstwa na niepokój i niepewną przyszłość. Potrzeba nam przywódców i ludzi, którzy wyjaśnią nam, dlaczego nie zawsze możemy i powinniśmy nadążać. Chcemy też poczuć motyle w brzuchu na myśl o przyszłości, bo mimo tego, co trudne, czeka nas wiele ekscytujących wydarzeń. Mamy coraz większą świadomość, wprowadzamy innowacje, które leczą środowisko naturalne. I może to właśnie jest niezmienna dewiza na każdy kolejny dzień: rozwijajmy się tak, żeby każdemu z nas żyło się tu dobrze.
Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc
Działamy na wielu płaszczyznach
Najemcy
Wynajmującego
Markets