
Polski rynek biurowy charakteryzuje się obecnie ostrożnością ze strony deweloperów, co przekłada się na niewielką liczbę nowych inwestycji i perspektywę tzw. luki podażowej. Wzrostowi ulega natomiast znaczenie nowoczesnych i ekologicznych powierzchni biurowych. Więcej szczegółów o prognozach dla rynku biurowego w artykule Rzeczpospolitej, w którym głos zabiera m.in. Tomasz Węglarz, ekspert BNM – Real Estate Advisory.
Rynek biurowy w 2025 roku zdaniem eksperta BNM
Jak zauważa Tomasz Węglarz, Dyrektor ds. rozwoju sieci sprzedaży w BNM, grudzień 2024 był bardzo gorącym miesiącem na rynku biurowym, a procesy rozpoczęte pod koniec 2024 roku, będą finalizowane na początku 2025 roku. Niesłabnąca aktywność w I kwartale 2025 będzie wynikać także z aktywności firm zagranicznych, u których rok budżetowy kończy się w marcu/kwietniu.
Choć część branży zdaje się mieć inne zdanie, ekspert BNM nie przewiduje drastycznych wzrostów stawek czynszowych w 2025 roku. – Czynsze jak co roku będą indeksowane, ale ze względu na niską inflację, wzrosty nie będą tak wysokie i odczuwalne, jak np. podwyżki kosztów eksploatacyjnych w ostatnich dwóch sezonach – mówi Tomasz Węglarz.
W 2024 roku przedłużenia umówi i renegocjacje stanowiły 46% wynajętej powierzchni biurowej. Jednak zdaniem Tomasza Węglarza w nadchodzącym roku liczba relokacji ma spore szanse przewyższyć liczbę renegocjacji. Tomasz Węglarz argumentuje to m.in. z dużym zainteresowaniem nowocześniejszymi i bardziej ekologicznymi biurowcami. Firmy coraz częściej wybierają biura przemyślane, efektywnie zaprojektowane i wykończone w dobrym standardzie.
Trochę liczb…
10,6% – tyle wyniósł wskaźnik pustostanów w Warszawie na koniec 2024 r. Zdecydowanie niższy jest on w budynkach nowszych (powstałych od 2012 r. – ok. 6,5 %) w porównaniu do starszych (powstałych do 2011 r. – niemal 15 %).
68 % – to średni poziom komercjalizacji nowoczesnych biurowców w Warszawie w dniu otwarcia (budynki oddane do użytku po 2024 roku).
ok. 250 tys. – tyle metrów kwadratowych obecnie buduje się w Warszawie. Jest to niemal o połowę mniej niż w latach największej aktywności deweloperów. Luka podażowa jest widoczna na wszystkich rynkach biurowych ze względu na spadek liczby nowych inwestycji.
22,5 do 26 euro za mkw. – to stawki czynszowe za wynajem biura w najlepszych lokalizacjach w centrum Warszawy na koniec 2024 r. Pozostały one stabilne w porównaniu do 2023 roku.
„Konkurencja o najlepsze biura. Czynsze mogą wzrosnąć, a czas umów się wydłużyć”
Publikacja: 03.02.2025
Pełna treść dostępna na stronie Rzeczpospolita (dostęp może wymagać subskrypcji): https://pro.rp.pl/raporty-ekonomiczne/art41751671-konkurencja-o-najlepsze-biura-czynsze-moga-wzrosnac-a-czas-umow-sie-wydluzyc


Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc
Działamy na wielu płaszczyznach
Najemcy
Wynajmującego
Markets
