Spis treści
- Mierzenie, liczenie i ergonomia
- Biuro w standardzie budynkowym
- Industrialny beton i loftowe cegły
- Naturalnie i funkcjonalnie
- Styl eko – w trosce o planetę i portfel
Wynajem nowego biura wiąże się z podjęciem szeregu decyzji kierunkowych. Jedną z nich jest zazwyczaj aranżacja przestrzeni w zgodzie z potrzebami i identyfikacją wizualną firmy. Szeroka oferta dostępnych na rynku opcji wykończenia biura, pozwala na dopasowanie stylistyki do naszego DNA.
Mierzenie, liczenie i ergonomia
Biuro jako wizytówka firmy, powinno odzwierciedlać jej kulturę organizacyjną. Jest ono przede wszystkim miejscem pracy, musi więc spełniać określone standardy. Dobór interior design poprzedzony jest etapem projektowania funkcjonalnej, ergonomicznej przestrzeni. Dotyczy to m.in. przeliczenia ilości metrów kwadratowych, jakie przypadną na każdą osobę, zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza, wyboru oświetlenia, mebli czy roślinności. Kwestia funkcjonalności obejmuje także liczbę i rozkład pomieszczeń, ich wielkość i przeznaczenie (np. sala konferencyjna, miejsce do spotkań z klientami, do pracy w ciszy czy kreatywnej burzy mózgów), które musi odzwierciedlać wspomnianą kulturę organizacyjną i charakterystykę zadań poszczególnych zespołów. Istotna w tym kontekście jest szczegółowa analiza potrzeb firmy.
Jak pokazują liczne badania statystyczne, odpowiednio zaprojektowane biura mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie oraz produktywność całego zespołu. Tym, co najczęściej pobudza kreatywność pracowników jest dobór stylu wykończenia biura oraz aranżacja części wspólnych, które będą później miejscem integracji i budowania firmowej społeczności. Na jakie charakterystyczne style warto jednak zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji dotyczącej zmiany lub przebudowy powierzchni?
Biuro w standardzie budynkowym
Tym, co obecnie najczęściej ogranicza naszą wyobraźnię przy projektowaniu wnętrz jest budżet. Rosnące ceny wykańczania powierzchni nie dają często pola do popisu. Niektóre budynki oferują “biuro pod klucz” zgodne z tzw. standardem budynkowym. Czego możemy od niego oczekiwać? Fundamentalną różnicą między biurem w stanie shell&core i gotowym, a także jednym z największych kosztów, jest budowa/przebudowa instalacji oraz przygotowanie ich zgodnie z preferowanym podziałem przestrzeni i układem stanowisk pracy. Oprócz wykonania tychże instalacji oczekiwane będzie położenie podłogi technicznej, postawienie wszystkich ścianek oraz zamknięcie (lub nie) sufitów. Do końcowego efektu dołóżmy jeszcze kolor ścian i wykładzin oraz stolarkę drzwiową. Wszelkie dodatki, np. popularne przeszklenia, nie należą do “standardu”.
Industrialny beton i loftowe cegły
Kiedyś kojarzony głównie z halami przemysłowymi czy magazynami, dziś na stałe rozgościł się w urządzaniu biur. To styl świetnie wpisujący się w przestrzenie loftowe, a także wszelkiego rodzaju perełki architektoniczne, odzyskane budynki poprzemysłowe czy kamienice. Do charakterystycznych elementów wnętrza będą należały m.in. widoczne elementy instalacji czy fragmenty ceglanych ścian. Najczęściej spotkamy też wysokie, otwarte sufity. W stylu industrialnym istotne jest również zastosowanie drewna oraz np. betonu architektonicznego, a więc materiałów kojarzących się z przestrzenią w stanie surowym. Styl industrialny zazwyczaj dobrze komponuje się ze sztuką współczesną, roślinnością oraz naturalną paletą barw.
Naturalnie i funkcjonalnie
Od kilku już lat jest to jeden z najsilniejszych trendów wnętrz biurowych, bardzo często stosowany też w mieszkaniach. Charakteryzuje się użyciem jasnej palety kolorów, często bieli, szarości i beżów. Ponadto w biurze w tym stylu nie może zabraknąć materiału bliskiemu człowiekowi, czyli drewna. Równie istotna jest obecność roślin. Oprócz kwestii typowo wizualnych ważna jest prostota projektowania oraz ukłon w stronę funkcjonalności. Ze względu na efektywne wykorzystanie przestrzeni będzie się sprawdzał w małych biurach. To także dobre rozwiązanie dla firm, które w biurze poszukują spokoju, bez krzykliwych barw czy zbyt “technicznej” surowości.
Styl eko – w trosce o planetę i portfel
Rosnąca świadomość potrzeb środowiska wpłynęła na zmianę sposobu myślenia o projektowaniu powierzchni. Pomysły początkowo wynikały z indywidualnych gustów, obecnie są już coraz częściej wymuszane przez politykę firmy. Biuro “eko” to przede wszystkim produkt wykorzystujący materiały z recyklingu oraz istniejące już instalacje czy wyposażenie. Zastosowane w nim rozwiązania są ukierunkowane na optymalizację kosztów i zużycia mediów. Co ciekawe “eko” to również spojrzenie na komfort psychiczny pracownika, a więc tworzenie przestrzeni przyjaznej, redukującej stres.
Coraz nowsze trendy wnętrzarskie pojawiają się regularnie w odpowiedzi na potrzeby rynku. Praca zdalna i hybrydowa wprowadziły nas do ery, gdzie styl biura to nie tylko jego wygląd, ale przede wszystkim możliwości pracy, jakie stwarza.
Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc
Działamy na wielu płaszczyznach
Najemcy
Wynajmującego
Markets