
Służewiec – warszawska dzielnica znana z biurowców, pierwsze zagłębie biznesowe stolicy, zwane niekiedy Mordorem. W ostatnich latach miejsce to przechodzi transformację w kierunku wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej. O sytuacji Służewca w artykule Rzeczpospolitej wypowiadają się eksperci z branży nieruchomości komercyjnych, w tym Jakub Bereś z BNM – Real Estate Advisory.
Sytuacja Służewca
Z jednej strony obserwuje się wyburzanie starszych, niespełniających standardów biurowców, a z drugiej adaptację niektórych z nich na cele mieszkaniowe. Dzięki temu Służewiec zyskuje nowe funkcje, nowych mieszkańców i tereny zielone. Do poprawy wizerunku przyczyniła się także zakończona przebudowa ulic i torowiska tramwajowego, co usprawniło transport publiczny i prywatny.
Pomimo wysokiego wskaźnika pustostanów (19,6%), Służewiec cieszy się zainteresowaniem najemców. W ubiegłym roku wynajęto tu 15% całkowitego popytu na biura w Warszawie, a w pierwszej połowie bieżącego roku 23% stołecznego popytu. Największy udział w transakcjach miały renegocjacje i odnowienia umów.
Dlaczego firmy wybierają biura na Służewcu?
Jakub Bereś, Head of Landlord Representation w BNM ocenia, że większość klientów zainteresowanych biurami na Służewcu to firmy, które już tam mają siedziby lub przeprowadzają się z gorzej skomunikowanych dzielnic. Zaznacza, że zdarzają się również pojedyncze przypadki przeprowadzek firm z centrum i Woli. Na biuro na Służewcu decydują się także firmy, które dotychczas pracowały w domach lub mieszkaniach, co Bereś tłumaczy m.in. relatywnie niskimi kosztami wynajmu.
Ekspert BNM zwraca także uwagę na zainteresowanie ze strony firm ukraińskich, zwłaszcza z branży IT, dla których Służewiec jest atrakcyjny ze względu na bliskość miejsc zamieszkania wielu ekspatów. Podkreśla, że największym zainteresowaniem cieszą się budynki w dobrze skomunikowanych lokalizacjach. Tam współczynnik pustostanów jest widocznie niższy. Jakub wskazuje również na atrakcyjne stawki czynszu na Służewcu, które pozwalają na wynajęcie powierzchni w reprezentacyjnych budynkach klasy A nawet dwa razy taniej, niż w Śródmieściu czy na Woli. Także właściciele biurowców są bardziej elastyczni, jeśli chodzi o warunki umowy i dostosowanie powierzchni do potrzeb najemcy.
„Biurowy Służewiec się obroni„
Publikacja: 01.08.2024
Pełna treść dostępna na stronie Rzeczpospolita (dostęp może wymagać subskrypcji): https://www.rp.pl/nieruchomosci/art40901931-biurowy-sluzewiec-sie-obroni


Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc
Działamy na wielu płaszczyznach
Najemcy
Wynajmującego
Markets
