Certyfikaty jakości w przypadku budownictwa komercyjnego potwierdzają standard realizacji biurowca, wedle określonych norm i z poszanowaniem zasad ochrony środowiska. Spełnienie wymagań certyfikatów dla wynajmującego jest okazją do zainteresowania swoim budynkiem w aspekcie ekologicznym. Stosowanie nowoczesnych i energooszczędnych materiałów, korzystna lokalizacja, liczne udogodnienia, czy budowa zgodna ze zrównoważonym rozwojem świadczą o prestiżu inwestycji i przekładają się na zainteresowanie nią. Rosnąca świadomość społeczna w temacie koniecznej ochrony środowiska powoduje, że coraz więcej firm zwraca uwagę na ten aspekt przy wyborze biura i jest gotowa za ten dodatkowy komfort zapłacić.
Certyfikacja budynków komercyjnych w Polsce
W Polsce, według danych Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), na koniec marca 2021, wielokryterialne certyfikaty ekologiczne posiadały 593 biurowce. Stanowią one ponad 54% wszystkich budynków w Polsce.
O jakich certyfikatach mówimy? Najpopularniejsze w Polsce są trzy: BREEAM, LEED oraz WELL.
Certyfikat BREEAM
Czyli Building Research Establishment Environmental Assessment Method. Certyfikat został stworzony przez organizację BRE w 1990 roku w Wielkiej Brytanii. To realizacja budynków ekologicznych przyjaznych ludziom i środowisku.
W Polsce certyfikat BREEAM nadaje się obiektom mieszkalnym, biurowym, przemysłowym i edukacyjnych. Ponadto mogą go uzyskać nie tylko nowe inwestycje, ale też starsze budynki, które po modernizacji spełnią kryteria. Certyfikat BREEAM posiada około 71% budynków biurowych, które otrzymały wielokryteriowe certyfikacje w Polsce. Pierwszymi takimi inwestycjami były Crown Square i Signum Work Station w Warszawie.
Proces certyfikacji
Proces certyfikacji w wypadku BREEAM można rozpocząć na 12 miesięcy przed ukończeniem inwestycji. Certyfikat BREEAM dotyczy 10 aspektów, w ramach których oceniana jest inwestycja:
- -zarządzanie budową i projektem,
- -zdrowie i dobrostan użytkowników w kontekście użytych materiałów, systemów i udogodnień,
- -zużycie energii,
- -dostęp do różnych źródeł transportu (komunikacja zbiorowa, drogi rowerowe, obecność stacji do ładowania samochodów elektrycznych itp.),
- -użytkowanie i recykling wody,
- -zastosowanie materiałów ekologicznych,
- -zarządzanie odpadami,
- -efektywne wykorzystanie powierzchni,
- -produkcja zanieczyszczeń powietrza (CO2),
- -innowacyjność.
Inwestycja przystępująca do certyfikacji otrzymuje punkty z każdej kategorii. Jeśli ich suma wynosi mniej niż 30%, budynek nie otrzyma certyfikatu. Kolejne progi ocen wynoszą:
- •30-44% Pass,
- •45-54% Good,
- •55-69% Very good,
- •70-84% Excellent,
- •85% Outstanding.
Warto wspomnieć, iż jednym z dwóch budynków najwyżej ocenionych na świecie wg BREEAM jest krakowski biurowiec V.Offices, który otrzymał finalny certyfikat BREEAM z wynikiem 98,87%. To również najlepszy wynik w Polsce.
Certyfikat LEED – wymagania i różnice
Opracowany przez US Green Building Council (USGBC) certyfikat LEED dotyczy 24% certyfikowanych budynków komercyjnych w Polsce. Ponadto w ramach LEED certyfikuje się także powierzchnie przemysłowe, handlowe, hotelowe oraz szkolne. Certyfikacja obejmuje poniższe kategorie:
- -zintegrowany proces projektowy, energia i środowisko,
- -efektywna gospodarka wodna,
- -materiały i zasoby naturalne,
- -jakość środowiska wewnętrznego,
- -lokalizacja i transport,
- -zrównoważony teren,
- -innowacja i priorytety regionalne.
Podobnie jak w wypadku certyfikatu BREEAM, tak i LEED jest stopniowany z uwagi na liczbę zdobytych punktów (tzw. kredytów):
- •40-49 Certified,
- •50-59 Silver,
- •60-79 Gold,
- •90-110 Platinum.
Najważniejsza różnica pomiędzy certyfikatem LEED, a BREEAM odnosi się do ich pochodzenia. Certyfikat LEED jest oparty na standardach amerykańskich, natomiast BREEAM na brytyjskich, w związku z czym nie dziwi większa popularność w Polsce tego drugiego, choć każdy z nich jest oczywiście przystosowany do polskiego prawa.
Certyfikat WELL w Polsce
Do marca 2021 w Polsce 16 budynków biurowych posiada certyfikat WELL, który jest systemem certyfikacji budynków, opracowanych przez amerykańską firmę Delos. Identycznie jak w przypadku LEED, certyfikat WELL przyznawany jest w czterech poziomach (Certified, Silver, Gold, Platinum) Certyfikacja polega na ocenie budynku biurowego pod kątem jego funkcjonalności w 10 kategoriach:
- -powietrze,
- -woda,
- -odżywianie,
- -światło,
- -ruch,
- -komfort termiczny,
- -akustyka,
- -materiały,
- -umysł oraz społeczność.
WELL jest przyznawany na 3 lata, po tym czasie inwestor może złożyć wniosek o ponowną certyfikację. Co istotne, system ten jest skoncentrowany na komforcie użytkowników, przez co w mniejszym stopniu skupia się na konkretnych parametrach technicznych (np. zastosowanych materiałach), ale na wartości dla ludzi. W związku z tym nie uważa się go za konkurencyjny względem LEED i BREEAM, ale komplementarny. Certyfikat WELL może być stosowany dla budynków oraz wnętrz nowych i istniejących, a także dla obiektów w stanie deweloperskim.
W swojej ofercie posiadamy budynki biurowe, które uzyskały certyfikat BREEAM, LEED lub WELL. Dzięki naszej łatwej wyszukiwarce bnmrealestate.pl znajdziesz oferty biur aktualnie dostępnych w Twoim mieście.
Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc
Działamy na wielu płaszczyznach
Najemcy
Wynajmującego
Markets