Kategoria: Fit-out, Biura
Przeczytasz w 3 min

Życie w stylu slow to idea, która obecna jest od kilkudziesięciu lat. Inaczej mówiąc, jest to trend, który przedkłada dobrostan człowieka nad konsumpcjonizm, szybkie tempo życia, oczekiwania, jakie teoretycznie ma wobec nas świat. Trend ten swoje początki ma w… bojkocie jedzenia typu fast food sieci McDonald’s, który w 1986 zapoczątkował włoski krytyk kulinarny Carlo Petrini. Do protestu przyłączyli się restauratorzy i tak powstała filozofia slow food, polegająca na starannym przygotowywaniu dań ze świeżych, zdrowych produktów i celebrowaniu czasu posiłku, a z czasem także powrotu do samodzielnego przygotowywania jedzenia. “Zwalnianie” w życiu przeniosło się na inne sfery (np. slow life, slow fashion, slow travel), w tym również do pracy.

Jak powinno wyglądać biuro stworzone w duchu slow? W jakich branżach warto zainteresować się tą ideą? 

Zasady slow work

Organizacja pracy w ramach slow work powinna być lepiej dopasowana do możliwości i preferencji zatrudnionych. Przede wszystkim minimalizuje działanie czynników stresogennych, które mogą wynikać z nadmiaru pracy, złej organizacji czy reguł, które ograniczają potencjał pracowników. Dotyczy to szczególnie takich branż, gdzie konieczne są kreatywność, innowacyjność, tworzenie nowych produktów i rozwiązań. 

Pobudzanie kreatywności poprzez sztywne godziny pracy i w dodatku w miejscu, które nie jest do tego stworzone, może okazać się fiaskiem. Pracownik zmuszany do tego typu działań może znacznie szybciej wypalić się zawodowo czy zatracić zdolności do efektywnej pracy. Oznacza to jednocześnie wzrost kosztów firmy (np. konieczność przeprowadzenia rekrutacji, szkoleń) i spadek przychodów. Wbrew skojarzeniu z określeniem slow idea ta nie ma na celu obniżenia jakości pracy czy wysokości zysku, ale optymalne wykorzystanie kompetencji pracowników. Nie każdy jest kreatywny rano czy dostatecznie skupiony w ramach pracy zdalnej. Pracownicy są różni, tak jak różne są ich potrzeby, odporność na stres czy tempo pracy. Warto w ten sposób pokazać pracownikom, że są ważni, a ich potrzeby są zauważane. 

Biuro w duchu slow work – na co zwrócić uwagę? 

Podstawą slow work będzie komfort pracowników, który współgra z celami biznesowymi firmy. Można do tego dopasować biuro, które jest głównym miejscem wykonywania pracy. Warto wziąć poniższe reguły pod uwagę, zwłaszcza że część pracowników zechce wrócić do biur na stałe lub w hybrydowym modelu pracy.

  • -Biuro powinno być dostępne dla pracowników przez całą dobę, a godziny pracy bardziej elastyczne. Zamiast godzinowego systemu rozliczania lepiej zastosować zadaniowy tryb pracy. 
  • -Układ pomieszczeń musi odpowiadać potrzebom każdego pracownika i jednocześnie wspierać współpracę między nimi. Połączenie open space i kilku mniejszych gabinetów będzie dobrym rozwiązaniem, bo zarówno zapewnia kontakt międzyludzki, jak i możliwość pracy w skupieniu w osobnym pomieszczeniu. 
  • -Działania kreatywne wymagają swoistego luzu. Trudno je zamknąć w małym, ciasnym boksie. Dobrze, aby biuro posiadało dodatkowe pomieszczenia do przeprowadzenia burzy mózgów czy indywidualnej pracy twórczej. Czasem dobrze zmienić perspektywę i popracować przy stanowisku stojącym, w designerskim fotelu, na sofie czy w biurowej kawiarence. Koniecznie trzeba pamiętać o strefach relaksu, które pozwolą się zresetować, skorzystać z krótkiej drzemki itp. 
  • ’-Obecność roślin, naturalnych elementów wykończenia (np. drewno, kamień) oraz optymalna ilość naturalnego światła pozytywnie wpływają na samopoczucie pracowników. Według raportu The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace osoby pracujące wśród naturalnej zieleni wykazują się o 15% większą kreatywnością oraz o 20% większą produktywnością, niż pracownicy przebywający w biurach bez roślinności. Więcej o tym, dlaczego naprawdę warto wprowadzić rośliny do biura pisaliśmy w naszym artykule jakie rośliny wybrać do biura.

Pomożemy znaleźć biuro odpowiadające potrzebom Twojej firmy, doradzimy, wesprzemy w negocjacjach, wykończeniu i przeprowadzce. Zadzwoń do nas tel. 22 299 17 27 lub napisz na [email protected].

Możesz również przeglądać aktualnie dostępne biura do wynajęcia w Twoim mieście:

Biura do wynajęcia
Wyróżnione wpisy

Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc

01
Fit-out
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.
02
Legal
Wsparcie doświadczonego prawnika, który na co dzień obsługuje firmy na rynku nieruchomości komercyjnych, w języku polskim i angielskim. Jeśli będziesz negocjować umowę najmu lub sprzedaży, skontaktuj się z nami.

Działamy na wielu płaszczyznach

01
Fit-out
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.
02
Legal
Wsparcie doświadczonego prawnika, który na co dzień obsługuje firmy na rynku nieruchomości komercyjnych, w języku polskim i angielskim. Jeśli będziesz negocjować umowę najmu lub sprzedaży, skontaktuj się z nami.
03
Reprezentacja
Najemcy
Bezpieczny proces najmu powierzchni biurowej dla firm, prowadzony przez doświadczonych, niezależnych specjalistów. Biura na wynajem z całego rynku dostępne w jednym miejscu, porównaj i umów się na prezentacje.
04
Reprezentacja
Wynajmującego
Usługa komercjalizacji powierzchni dla właścicieli budynków biurowych. Jeśli posiadasz pustostany i potrzebujesz najemców, zapytaj o nasze wsparcie. Dodatkowo możemy wdrożyć elastyczny moduł coworkingowy.
05
Capital
Markets
Zapełnione budynki biurowe na sprzedaż ze stopą zwrotu oraz projekty oportunistyczne, do przebudowy lub rozbudowy. Działki inwestycyjne z przeznaczeniem komercyjnym pod biura, handel i PRS - public rented sector.
06
Retail
Najem i zakup lokali handlowo-usługowych prowadzony przez doradców wyspecjalizowanych w tym sektorze. Doskonale rozumiemy specyfikę branż naszych klientów oraz wymogi techniczne, jakie muszą spełnić nieruchomości.
Skontaktuj się,
 chętnie pomożemy
Cześć, jestem Fatima! Zadzwoń do mnie lub napisz, a odpowiem niezwłocznie:
[email protected] +48 22 299 17 27
Twoja wiadomość

    * Pola obowiązkowe

    Wiadomość wysłana
    Dziękujemy!
    Potrzebujesz wsparcia? Jesteśmy do Twojej dyspozycji