Kategoria: Fit-out, Biura
Przeczytasz w 3 min

W każdym biurze oświetlenie jest jednym z kluczowych aspektów dotyczących wyposażenia wnętrz i ergonomii pracy. Jakich zasad należy przestrzegać, aby uzyskać dobrze doświetlone miejsce pracy, w którym pracownicy będą czuć się komfortowo? Jak dobierać lampy do biura?

Normy oświetlenia w biurze

Jeśli prowadzisz firmę, jako pracodawca masz obowiązek zapewnić pracownikom komfortowe i bezpieczne warunki pracy. Przepisy BHP dotyczą również oświetlenia w biurze w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Dokumentem regulującym te kwestie jest Polska Norma PN-EN 12464-1:2012. Warto podkreślić, że barwa oświetlenia znacząco wpływa na samopoczucie i zdrowie, a co za tym idzie, efektywność pracy. Najkorzystniejsze dla pracownika jest światło naturalne. Dlatego stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi w miejscu pracy stałej powinien wynosić co najmniej 1:8.

Rozróżniamy również oświetlenie ze względu na rozmieszczenie, czyli np. oświetlenie centralne, które dotyczy całego pomieszczenia, oraz punktowe, zorientowane na jedno stanowisko pracy. Dodatkowo wymienia się oświetlenie, które łączy funkcje punktowego oraz centralnego.

Kiedy wybieramy oświetlenie do biura i gabinetu, istotny dobór kryterium to:

  • rozkład luminancji – praca biurowa najczęściej odbywa się przed komputerem, w związku z czym priorytetem jest ustawienie oświetlenia biurowego, aby światło nie odbijało się od monitorów, ekranów i innych powierzchni. Nieprawidłowy rozkład może powodować dyskomfort dla oczu związany z odbiciem światła,
  • natężenie oświetlenia wyrażone jest w luksach, jest zależne od czynności, jaką wykonuje się na danym stanowisku. Przykładowo w takich miejscach, jak sala konferencyjna lub stanowiska komputerowe natężenie oświetlenia powinno wynosić 500 lx, a w przypadku stanowisk kreślarskich 750 lx,
  • kierunkowość światła, jest kluczowa do doświetlania konkretnych stanowisk, przedmiotów i miejsc. Oświetlenie nie powinno rzucać ostrych cieni, które rozpraszają uwagę pracowników.

O przepisach BHP odnośnie oświetlenia, ale i innych kwestii, np. wentylacji czy wysokości pomieszczeń pisaliśmy również w naszym artykule o przepisach dotyczących biura w mieszkaniu.

Dobór odpowiedniej barwy światła w biurze – jak wpływa na komfort i wydajność pracy?

Następnym ważnym aspektem, jest dobór odpowiedniej barwy światła. Ludzki organizm najkorzystniej funkcjonuje przy świetle dziennym. Niestety nie jest ono dostępne przez cały dzień roboczy w optymalnym stopniu, w dodatku wiele miejsc w biurze jest oddalonych od okien czy świetlików. Sztuczne oświetlenie biura powinno zatem odwzorowywać światło dzienne możliwie jak najwierniej.

Najczęściej możemy wybierać spośród trzech podstawowych barw – białej neutralnej, białej zimnej oraz barwy żółtej. Największy komfort pracy zapewnia neutralna biel. Ten odcień sprzyja wydajności i koncentracji. Zimna biel nie tylko daje wrażenie chłodu, ale może również przesadnie stymulować i męczyć wzrok. Natomiast światło o żółtym zabarwieniu, choć kojarzy się z ciepłem i domową wygodą, nie pomaga w utrzymaniu koncentracji. Częściej prowadzi do senności, która wydłuża realizację zadań oraz może powodować wrażenie zmęczenia.

Światło w neutralnej bieli lepiej wpływa na wydajność i koncentrację.

Oświetlenie na etapie wyboru biura

Już na etapie wyboru biura warto zwrócić uwagę na kwestie oświetlenia. Dobrze, żeby lokal miał optymalny dostęp światła słonecznego. Naturalne światło jest niezbędne w przypadku każdego z nas, wpływa ono na samopoczucie i pozwala regulować rytm dobowy. Ponadto pozwala obniżyć koszty związane z oświetleniem. Na ilość światła słonecznego wpływ mają m.in. rodzaj okien (najwięcej światła dostarczają okna panoramiczne), piętro, na którym znajduje się lokal, ekspozycja względem kierunków świata czy układ lokalu. Należy jednak pamiętać, że nadmiar naturalnego światła wcale nie jest dobry. Zbyt duży udział okien w stosunku do powierzchni w okresie letnim zrobią nam z biura szklarnię. Wpadające zewsząd ostre promienie słoneczne powodują także dyskomfort w pracy przy komputerze.

Oświetlenie sztuczne w lokalach do wynajęcia zwykle jakieś już jest lub zostanie zrobione zgodnie ze standardem budynkowym. Tu pozostaje nam ocenić, czy takie nam pasuje. Jeśli chcemy mieć oświetlenie bardziej niestandardowe, przekraczające budżet na wykończenie oferowany przez właściciela, wówczas musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Natomiast w nowoczesnych biurowcach oświetlenie sztuczne musi spełniać normy i zwykle dobrze współgra ze stylem biur.

Jeśli marzy Ci się komfortowe miejsce pracy, my pomożemy znaleźć biuro odpowiadające potrzebom Twojej firmy, doradzimy, wesprzemy w negocjacjach, wykończeniu, przeprowadzce. Zadzwoń do nas tel. 22 299 17 27 lub napisz na [email protected].

Możesz również przeglądać aktualnie dostępne biura do wynajęcia w Twoim mieście:

biura do wynajęcia

Wyróżnione wpisy

Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc

01
Fit-out
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.
02
Legal
Wsparcie doświadczonego prawnika, który na co dzień obsługuje firmy na rynku nieruchomości komercyjnych, w języku polskim i angielskim. Jeśli będziesz negocjować umowę najmu lub sprzedaży, skontaktuj się z nami.

Działamy na wielu płaszczyznach

01
Fit-out
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.
02
Legal
Wsparcie doświadczonego prawnika, który na co dzień obsługuje firmy na rynku nieruchomości komercyjnych, w języku polskim i angielskim. Jeśli będziesz negocjować umowę najmu lub sprzedaży, skontaktuj się z nami.
03
Reprezentacja
Najemcy
Bezpieczny proces najmu powierzchni biurowej dla firm, prowadzony przez doświadczonych, niezależnych specjalistów. Biura na wynajem z całego rynku dostępne w jednym miejscu, porównaj i umów się na prezentacje.
04
Reprezentacja
Wynajmującego
Usługa komercjalizacji powierzchni dla właścicieli budynków biurowych. Jeśli posiadasz pustostany i potrzebujesz najemców, zapytaj o nasze wsparcie. Dodatkowo możemy wdrożyć elastyczny moduł coworkingowy.
05
Capital
Markets
Zapełnione budynki biurowe na sprzedaż ze stopą zwrotu oraz projekty oportunistyczne, do przebudowy lub rozbudowy. Działki inwestycyjne z przeznaczeniem komercyjnym pod biura, handel i PRS - public rented sector.
06
Retail
Najem i zakup lokali handlowo-usługowych prowadzony przez doradców wyspecjalizowanych w tym sektorze. Doskonale rozumiemy specyfikę branż naszych klientów oraz wymogi techniczne, jakie muszą spełnić nieruchomości.
Skontaktuj się,
 chętnie pomożemy
Cześć, jestem Fatima! Zadzwoń do mnie lub napisz, a odpowiem niezwłocznie:
[email protected] +48 22 299 17 27
Twoja wiadomość

    * Pola obowiązkowe
    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google. Obowiązuje polityka prywatności i warunki korzystania z usługi.
    Wiadomość wysłana
    Dziękujemy!
    Potrzebujesz wsparcia? Jesteśmy do Twojej dyspozycji