Wśród firm poszukujących powierzchni biurowej obserwuje się coraz większą potrzebę najmu gotowych przestrzeni, czasem tylko odświeżonych, często już umeblowanych – takich, aby była możliwość wprowadzenia się do nowego biura praktycznie od zaraz. Dodatkowym wymaganiem jest, aby umowa nie była długim, 5-letnim zobowiązaniem finansowym. Nowe oczekiwania najemców, a także celowe zmniejszanie zajmowanych przez nich powierzchni, wymusza na właścicielach budynków pochylenie się nad elastycznymi rozwiązaniami, bardziej dopasowanymi do popytu i aktualnie panujących trendów.
Warszawa już jest w europejskim trendzie
Porównując rynek warszawski do innych miast Europy, Warszawa nie pozostaje daleko w tyle. Według raportu CBRE z maja 2023 roku, stolica Polski znajduję się w pierwszej dziesiątce miast z największą liczbą biur elastycznych. Prym w rankingu wiedzie Londyn, którego biura elastyczne zajmują ponad 1,2 mln mkw. Przed Warszawą znalazły się również takie miasta jak Paryż (825 tys mkw), Bruksela (428 tys. mkw), Amsterdam (325 tys. mkw), Berlin (315 tys. mkw.), Monachium (254 tys. mkw.), Madryt (243 tys. mkw.), Barcelona (223 tys mkw.) oraz Mediolan (198 tys. mkw.).
Zgodnie z raportem BNM- Real Estate Advisory z września 2023 roku, w Warszawie elastyczne koncepty zajmują łącznie ok. 190 000 mkw. Wśród nich, aż 32% to koncepty własne, tworzone przez właścicieli biurowców lub ściśle z nimi powiązane poprzez spółki celowe, własne marki i firmy zależne. Świadczy to o tym, że właściciele biurowców dostrzegli potencjał własnych biur elastycznych, przez co chętniej dołączają do grona ich posiadaczy.
Złoty środek inny dla każdej nieruchomości
Doradzając właścicielom budynków komercyjnych, podkreślamy największe atuty inwestycji oraz dostrzegamy możliwości wykorzystania wolnych przestrzeni – nierzadko, korzystając z zabiegów estetycznych, dajemy biurowcom ,,nowe życie”. Niestandardowe zapotrzebowania na rynku zazwyczaj są początkiem do wprowadzenia wielkich zmian, których przykładem są mniejsze powierzchnie biurowe, gotowe do wejścia od zaraz. W przypadku budynku z wysokim procentem pustostanów, pojawia się konieczność dopasowania do popytu na dany produkt. Nie zawsze jest to łatwe czy nawet możliwe, ponieważ zazwyczaj podział piętra ograniczają przepisy BHP, przeciwpożarowe, czy kwestie techniczne. Ale czy podział z odrębnym wejściem do biura dla każdego najemcy jest niezbędny? Okazuje się, że niekoniecznie.
Na przykładzie budynku Klif Tower, który reprezentujemy jako agencja wyłączna potwierdziliśmy, że z biura w układzie gabinetowym po poprzednim najemcy, można stworzyć atrakcyjną przestrzeń dla kilku firm. Niezbędne jest odświeżenie i doprowadzenie powierzchni do stanu, w którym nowy najemca może korzystać z niej od zaraz. Nowi najemcy cenią sobie tego typu przestrzeń ze względu na elastyczną umowę, możliwość dobrania dodatkowej powierzchni oraz kontakt z innymi firmami na piętrze.
Każdorazowe działania wspierające wynajmujących są poparte uprzednią analizą rynku, konkurencji i panujących trendów. Aby pomysł mógł się zamienić w realizację, konieczne jest przedstawienie właścicielowi budynku kosztów, przewidywanych zagrożeń oraz możliwości wypracowanego zysku w przyszłości. Bazując na doświadczeniu i zaufaniu, nasz zespół doradczy wspólnie z wynajmującym podejmują istotne decyzje, aby zrealizować założone cele – znaleźć odpowiednich najemców i osiągnąć satysfakcjonujące wyniki finansowe. Zapraszamy do kontaktu.
Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc
Działamy na wielu płaszczyznach
Najemcy
Wynajmującego
Markets