Kategoria: Biura
Przeczytasz w 2 min

Już w tym roku zasoby warszawskiego rynku powierzchni biurowej przekroczą 5 mln metrów kwadratowych. Zwiększy się odsetek niewynajętej powierzchni i konkurencja, ale pozytywnie przełoży się to na produkty dla małych i średnich firm – pokoje biurowe oraz małe moduły w biurowcach i kamienicach.

W latach 2016-2018 kończą się umowy 5-cio i 10-cio letnie zawierane na wynajem biur w latach prosperity 2007-2008 i 2011. Nowi najemcy i firmy, którym wygasają kontrakty i myślą o przeprowadzce są w korzystnej sytuacji i mogą wybierać nowsze budynki i lepsze lokalizacje z czynszami podobnymi lub niższymi niż te, które płacili dotychczas. W tym roku w samej Warszawie do użytku zostanie oddane ok 400 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Jest to olbrzymia ilość, której w najbliższym czasie nie będą w stanie zapełnić nowi najemcy, czy powiększające się firmy. Wraz z pojawianiem się nowych projektów w konkurencyjnych cenach, pojawia się presja u właścicieli starszych obiektów, którzy chcą utrzymywać rentowność nieruchomości.

Pokoje biurowe na wynajem

Małe firmy zatrudniające od kilku do kilkunastu pracowników mogą wynająć biuro dla swojej siedziby w budynku komercyjnym, zajmując pokój lub zespół pomieszczeń z osobnym wejściem. W Warszawie działa obecnie ponad 20 centrów biznesowych z biurami „pod klucz” umeblowanymi i gotowymi do wprowadzenia (tzw. biura serwisowane). Innym rozwiązaniem są nieumeblowane pokoje w kamienicach i biurowcach przeznaczonych dla małych i średnich firm. W ciągu ostatnich miesięcy zauważyliśmy, że właściciele budynków z których wyprowadzają się duże firmy, myślą o pozostawieniu zbudowanych układów pomieszczeń i wynajmie ich większej liczbie małych podmiotów. Takie rozwiązanie pozwoli zapełniać niewynajętą przestrzeń, a małych firmom umożliwi wynajęcie siedziby w cenie podobnej do wynajmu lokalu mieszkalnego, ale z nieporównywalnie większym prestiżem i udogodnieniami.

Małe powierzchnie w biurowcach

Właściciele biurowców czując coraz większą konkurencję również zaczęli oferować w swoich budynkach coraz mniejsze powierzchnie na wynajem. Małe i średnie firmy zatrudniające kilkunastu pracowników mogą teraz wynajmować powierzchnie już od 120 mkw. Poza dopasowaną powierzchnią, małe firmy mogą liczyć na wakacje czynszowe, budżet na urządzenie powierzchni czy darmowe miejsca parkingowe.

Biuro na wynajem w kamienicy

Coraz więcej kamienic w bardzo dobrych lokalizacjach zostaje odremontowana i przekształcona na cele komercyjne. Dzięki układom gabinetowym i mniejszym przestrzeniom, kamienice oferują moduły o powierzchni nawet 40 mkw., choć częściej można spotkać lokale z kilkoma pokojami w przedziale 100-200 mkw.

Rozwój rynku i oferty produktowej dla mniejszych firm sprzyja opuszczaniu przez nie mieszkań i domów o przeznaczeniu mieszkalnym. Dzięki temu firmy pozbywają się wielu problemów związanych z przepisami bezpieczeństwa dotyczącymi przechowywania danych osobowych, ubezpieczenia czy względami czysto wizerunkowymi.

Jeśli szukasz niewielkiego biura dla Twojej firmy, napisz do nas na [email protected] lub zadzwoń pod nr 22 299 17 27. www.bnmrealestate.pl

Wyróżnione wpisy

Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc

01
Fit-out
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.
02
Legal
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.

Działamy na wielu płaszczyznach

01
Fit-out
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.
02
Legal
Wsparcie doświadczonego prawnika, który na co dzień obsługuje firmy na rynku nieruchomości komercyjnych, w języku polskim i angielskim. Jeśli będziesz negocjować umowę najmu lub sprzedaży, skontaktuj się z nami.
03
Reprezentacja
Najemcy
Bezpieczny proces najmu powierzchni biurowej dla firm, prowadzony przez doświadczonych, niezależnych specjalistów. Biura na wynajem z całego rynku dostępne w jednym miejscu, porównaj i umów się na prezentacje.
04
Reprezentacja
Wynajmującego
Usługa komercjalizacji powierzchni dla właścicieli budynków biurowych. Jeśli posiadasz pustostany i potrzebujesz najemców, zapytaj o nasze wsparcie. Dodatkowo możemy wdrożyć elastyczny moduł coworkingowy.
05
Capital
Markets
Zapełnione budynki biurowe na sprzedaż ze stopą zwrotu oraz projekty oportunistyczne, do przebudowy lub rozbudowy. Działki inwestycyjne z przeznaczeniem komercyjnym pod biura, handel i PRS - public rented sector.
06
Retail
Najem i zakup lokali handlowo-usługowych prowadzony przez doradców wyspecjalizowanych w tym sektorze. Doskonale rozumiemy specyfikę branż naszych klientów oraz wymogi techniczne, jakie muszą spełnić nieruchomości.
Skontaktuj się,
 chętnie pomożemy
Cześć, jestem Fatima! Zadzwoń do mnie lub napisz, a odpowiem niezwłocznie:
[email protected] +48 22 299 17 27
Twoja wiadomość

    * Pola obowiązkowe
    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google. Obowiązuje polityka prywatności i warunki korzystania z usługi.
    Wiadomość wysłana
    Dziękujemy!
    Potrzebujesz wsparcia? Jesteśmy do Twojej dyspozycji