Kategoria: Biura
Przeczytasz w 2 min

Certyfikaty ekologiczne dla budynków biurowych stają się obecnie standardem na polskim rynku. Systemy certyfikacji oceniają ekologiczność budynku i potwierdzają jego przyjazność dla środowiska, a dodatkowo wyznaczają konkretne cele dla budowlańców i inwestorów. Obiekty ubiegające się o certyfikaty muszą spełniać kryteria związane z zastosowaniem kosztownych systemów, technologii i materiałów.

Nie tylko na papierze

Opinie na rynku na temat certyfikatów ekologicznych są podzielone, jednak nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż posiadanie certyfikatów nie tylko podnosi prestiż obiektów, ale przyczynia się realnie do poprawy środowiska. Zmniejsza to emisję gazów cieplarnianych, pozwala oszczędzać wodę, ciepło i energię. Dla przykładu w takich budynkach energia jest uzyskiwana z paneli słonecznych, a także jest zarządzana przez inteligentne systemy zarządzania budynkami, a w toaletach wykorzystywana jest deszczówka.

Zielony BREEAM

Aktualnie w Polsce najpopularniejszym certyfikatem w budownictwie jest brytyjski BREEAM, czyli Building Research Establishment Environmental Assessment. BREEM skupia się na takich kryteriach jak:

 • efektywność energetyczna,
 • jakość środowiska wewnętrznego
 • dostępność transportu miejskiego,
 • możliwość ładowania samochodów elektrycznych,
 • rodzaj materiałów budowlanych,
 • zarządzanie eksploatacją budynku,
 • gospodarka wodna i odpadami.

Nowoczesny LEED

Na drugim miejscu plasuje się amerykański LEED – Leadership in Energy and Environmental Design. Różnice pomiędzy obydwoma certyfikatami są niewielkie pod względem wymagań. Certyfikat BREEAM jest najczęściej stosowanym w Europie ze względu na możliwość dostosowania się do lokalnych przepisów budowlanych oraz dowolności w wyborze materiałów. Natomiast certyfikat LEED narzuca restrykcyjne przepisy, które często nie pokrywają się z lokalnymi oraz wymaga stosowania materiałów certyfikowanych w USA. LEED i BREEAM łączy kilka cech wspólnych. W budynkach powinny być wykorzystane nowoczesne i wysokiej jakości materiały. LEED bierze pod uwagę m.in. miejsce budowy budynku, jakość powietrza wewnątrz budynku, gospodarkę wodną i energetyczną, a także rodzaj użytych materiałów.

Dla przykładu certyfikat BREEAM otrzymały na poziomie „Very good” budynki „Karolkowa Business Park” (na zdj.), „Metropolitan Office Building” i „Warsaw Trade Tower”. Co więcej, budynkom „Astoria Premium Offices”, „Atrium 1 i 2” został przyznany certyfikat LEED na poziomie „Platinum”.

Zdrowy WELL

Trzecim coraz częściej spotykanym certyfikatem jest WELL Building Standard. Koncentruje się na aspektach, które wpływają na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Są to np. woda, powietrze, samopoczucie, światło, kondycja fizyczna. Może on być łączony z certyfikatem LEED i przyczyniać się do poprawy komfortu pracy najemcy. Certyfikat WELL na poziomie „Gold” uzyskał do tej pory budynek „Varso Tower” firmy HB Reavis, który zresztą obecnie jest jeszcze w trakcie budowy.

Chcesz, aby Twoja firma pracowała w ekologicznym budynku? Napisz do mnie na [email protected] i poszukajmy razem rozwiązania.

Współpraca i wsparcie, źródło:

 1. Green Projects https://www.green-projects.pl/
 2. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego https://plgbc.org.pl/certyfikacja-wielokryterialna/leed/
Wyróżnione wpisy

Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc

01
Fit-out
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.
02
Legal
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.

Działamy na wielu płaszczyznach

01
Fit-out
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.
02
Legal
Wsparcie doświadczonego prawnika, który na co dzień obsługuje firmy na rynku nieruchomości komercyjnych, w języku polskim i angielskim. Jeśli będziesz negocjować umowę najmu lub sprzedaży, skontaktuj się z nami.
03
Reprezentacja
Najemcy
Bezpieczny proces najmu powierzchni biurowej dla firm, prowadzony przez doświadczonych, niezależnych specjalistów. Biura na wynajem z całego rynku dostępne w jednym miejscu, porównaj i umów się na prezentacje.
04
Reprezentacja
Wynajmującego
Usługa komercjalizacji powierzchni dla właścicieli budynków biurowych. Jeśli posiadasz pustostany i potrzebujesz najemców, zapytaj o nasze wsparcie. Dodatkowo możemy wdrożyć elastyczny moduł coworkingowy.
05
Capital
Markets
Zapełnione budynki biurowe na sprzedaż ze stopą zwrotu oraz projekty oportunistyczne, do przebudowy lub rozbudowy. Działki inwestycyjne z przeznaczeniem komercyjnym pod biura, handel i PRS - public rented sector.
06
Retail
Najem i zakup lokali handlowo-usługowych prowadzony przez doradców wyspecjalizowanych w tym sektorze. Doskonale rozumiemy specyfikę branż naszych klientów oraz wymogi techniczne, jakie muszą spełnić nieruchomości.
Skontaktuj się,
 chętnie pomożemy
Cześć, jestem Fatima! Zadzwoń do mnie lub napisz, a odpowiem niezwłocznie:
[email protected] +48 22 299 17 27
Twoja wiadomość

  * Pola obowiązkowe
  Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google. Obowiązuje polityka prywatności i warunki korzystania z usługi.
  Wiadomość wysłana
  Dziękujemy!
  Potrzebujesz wsparcia? Jesteśmy do Twojej dyspozycji