Kategoria: Biura
Przeczytasz w 2 min

W przyszłości biura będą przede wszystkim miejscem, które pracownicy będą chętnie odwiedzać, inspirujące i sprzyjające współpracy.

To, jak firmy postrzegają swoje biura zupełnie się zmieniło w ciągu ostatnich dwóch dekad. Na początku stawiano nacisk głównie na optymalizację kosztów i upakowanie jak największej liczby biurek na wynajętych metrach. Wiele firm wynajmowało biura poza głównymi dzielnicami biznesowymi lokując się na obrzeżach. Ale dzisiaj coraz częściej wiedzą, jaką rolę odgrywa miejsce pracy w kontroli znacznie większego kosztu dla biznesu, jakim jest utrata dobrych pracowników.

To odwraca trend wypychania biura poza miasto i zmienia postrzeganie biura z koniecznego wydatku w miejsce, które ma dodawać energii i inspirować.

Utrata pracowników jest droga

Największym kosztem wymiany pracowników jest utrata wartości, która odchodzi z tym który właśnie się spakował i bierze ze sobą wiedzę, doświadczenie, reputacje i relacje z kontrahentami. Niektóre badania pokazują, że utrata pracownika kosztuje ok 150% jego rocznego wynagrodzenia. W przypadku Polski i przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw na poziomie 4300 zł daje sumę 77400 zł, w przypadku Warszawy jest to ok 144000 zł. 80% tej sumy jest tracona w momencie odejścia pracownika, podczas gdy nowy potrzebuje czasu aby nabrać prędkości i wejść w rytm. Jeśli nowy pracownik ma pod sobą ludzi, ten okres na rozruch może też mieć wpływ na wolniejsze działanie pozostałych.

Praca oparta na aktywności

Przekształcenie biura w przyjemne i inspirujące miejsce pracy jest teraz postrzegane jako skuteczny środek utrzymania personelu. W Europie i Ameryce Północnej, firmy technologiczne i mediowe były pierwszymi, które przełamały pierwsze lody i wprowadziły darmowe stołówki, sale treningowe, sofy do biura i konsole do gier. Teraz inne branże podążają tym tropem.

Druga faza przed nami

Pierwsza faza kreowania aktywnego miejsca pracy polegała na łamaniu barier pomiędzy pracownikami i wprowadzaniu do biur społecznej atmosfery. Druga faza polega na ograniczaniu podziałów (ścian) i zwiększaniu współpracy. Szybko się jednak zorientowano że w każdej firmie są osoby, które potrzebują pracować w skupieniu więc wraca się ponownie do pokoi dla szczególnych funkcji. Po prostu od początku trzeba było szyć BNM- Real Estate Advisory ;-).

Idea biur zachęcających do aktywnego spędzania czasu jest różna w różnych krajach i firmach, ale pewne jest jedno. W przyszłości w naszych biurach będzie mniej biurek, a więcej wygodnych sof.

Tekst powstał na podstawie artykułu Jamesa Roberts, głównego ekonomisty firmy Knight Frank, raport Global Cities 2016.
Na zdjęciu przestrzeń wspólna dla firm na powierzchni w Business Link PGE Narodowy.

Biuro przyszłości możesz wynająć już dziś, wystarczy że napiszesz do nas na [email protected] lub zadzwonisz pod nr 22 299 17 27. www.bnmrealestate.pl

Wyróżnione wpisy

Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc

01
Fit-out
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.
02
Legal
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.

Działamy na wielu płaszczyznach

01
Fit-out
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.
02
Legal
Wsparcie doświadczonego prawnika, który na co dzień obsługuje firmy na rynku nieruchomości komercyjnych, w języku polskim i angielskim. Jeśli będziesz negocjować umowę najmu lub sprzedaży, skontaktuj się z nami.
03
Reprezentacja
Najemcy
Bezpieczny proces najmu powierzchni biurowej dla firm, prowadzony przez doświadczonych, niezależnych specjalistów. Biura na wynajem z całego rynku dostępne w jednym miejscu, porównaj i umów się na prezentacje.
04
Reprezentacja
Wynajmującego
Usługa komercjalizacji powierzchni dla właścicieli budynków biurowych. Jeśli posiadasz pustostany i potrzebujesz najemców, zapytaj o nasze wsparcie. Dodatkowo możemy wdrożyć elastyczny moduł coworkingowy.
05
Capital
Markets
Zapełnione budynki biurowe na sprzedaż ze stopą zwrotu oraz projekty oportunistyczne, do przebudowy lub rozbudowy. Działki inwestycyjne z przeznaczeniem komercyjnym pod biura, handel i PRS - public rented sector.
06
Retail
Najem i zakup lokali handlowo-usługowych prowadzony przez doradców wyspecjalizowanych w tym sektorze. Doskonale rozumiemy specyfikę branż naszych klientów oraz wymogi techniczne, jakie muszą spełnić nieruchomości.
Skontaktuj się,
 chętnie pomożemy
Cześć, jestem Fatima! Zadzwoń do mnie lub napisz, a odpowiem niezwłocznie:
[email protected] +48 22 299 17 27
Twoja wiadomość

    * Pola obowiązkowe
    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google. Obowiązuje polityka prywatności i warunki korzystania z usługi.
    Wiadomość wysłana
    Dziękujemy!
    Potrzebujesz wsparcia? Jesteśmy do Twojej dyspozycji