Kategoria: Biura
Przeczytasz w 1 min

Firma doradcza CBRE opublikowała najnowszy raport dotyczący kosztów wynajmu nowoczesnych biur na świecie. Od lat w pierwszej dziesiątce bez większych zmian królują te same miasta, ale niespodzianką w tym wydaniu raportu jest nowy lider, którym zostaje Hong Kong, depozycjonując Londyn, jako najdroższą lokalizację biurową na świecie. Ceny topowych biur w Hong Kongu wzrosły w rok o niemal 20% i obecnie wynoszą… 228 EUR za mkw! Jak wylicza BNM- Real Estate Advisory oznacza to, że za 100 mkw. powierzchni miesięcznie trzeba tam płacić w przeliczeniu ok. 100 tys. zł 🙂 Kolejne miasta z najdroższymi biurami to finansowa ulica Pekinu, Tokio, centrum Nowego Delhi, Środkowy Manhattan, Szanghaj, Moskwa, San Francisco i Paryż.

Koszty wynajmu biur w nowoczesnych biurowcach wzrosły globalnie o 2,4%, podobnie jak rok wcześniej, ale spodziewane przyspieszenie gospodarcze może spowodować szybszy wzrost cen w kolejnych kwartałach. Znaczne wzrosty cen w ostatnim roku o ok. 10 % zanotowano w Dublinie, Sztokholmie, Meksyku, Barcelonie, czy Berlinie. Z kolei na większości rynków Środkowej i Wschodniej Europy ceny spadły, w tym w Moskwie, która nadal jest w środku recesji.

Warszawa jest najdroższym miastem w Polsce pod kątem wynajmu biur i jednocześnie posiada najwięcej nowoczesnej powierzchni biurowej. Według autorów raportu, wysokość czynszu najmu najlepszych biur wynosi 23,5 EUR za mkw. Warszawa jest przy tym jednym 15 miast o największym spadku cen wynajmu biur na świecie, o 4,1% w ciągu roku. Jednocześnie porównując ceny biur w Warszawie do najlepiej rozwiniętych miast, szybko możemy sobie uświadomić że nadal jesteśmy rozwijającym się rynkiem, choć liczba budów bez wątpienia świadczy o dużym potencjale rozwoju.

W poniższej tabeli BNM przedstawia 10 najdroższych lokalizacji na świecie i ceny w wybranych miastach. Podane kwoty uwzględniają cenę metra kwadratowego nowoczesnej powierzchni biurowej, z uwzględnieniem kosztów eksploatacji i podatków.

Najdrozsze biura na swiecie

Cały raport można przeczytać TUTAJ.

Szukasz biura dla Twojej firmy? Napisz nam czego potrzebujesz na [email protected] lub zadzwoń pod nr 22 299 17 27. www.bnmrealestate.pl

Wyróżnione wpisy

Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc

01
Fit-out
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.
02
Legal
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.

Działamy na wielu płaszczyznach

01
Fit-out
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.
02
Legal
Wsparcie doświadczonego prawnika, który na co dzień obsługuje firmy na rynku nieruchomości komercyjnych, w języku polskim i angielskim. Jeśli będziesz negocjować umowę najmu lub sprzedaży, skontaktuj się z nami.
03
Reprezentacja
Najemcy
Bezpieczny proces najmu powierzchni biurowej dla firm, prowadzony przez doświadczonych, niezależnych specjalistów. Biura na wynajem z całego rynku dostępne w jednym miejscu, porównaj i umów się na prezentacje.
04
Reprezentacja
Wynajmującego
Usługa komercjalizacji powierzchni dla właścicieli budynków biurowych. Jeśli posiadasz pustostany i potrzebujesz najemców, zapytaj o nasze wsparcie. Dodatkowo możemy wdrożyć elastyczny moduł coworkingowy.
05
Capital
Markets
Zapełnione budynki biurowe na sprzedaż ze stopą zwrotu oraz projekty oportunistyczne, do przebudowy lub rozbudowy. Działki inwestycyjne z przeznaczeniem komercyjnym pod biura, handel i PRS - public rented sector.
06
Retail
Najem i zakup lokali handlowo-usługowych prowadzony przez doradców wyspecjalizowanych w tym sektorze. Doskonale rozumiemy specyfikę branż naszych klientów oraz wymogi techniczne, jakie muszą spełnić nieruchomości.
Skontaktuj się,
 chętnie pomożemy
Cześć, jestem Fatima! Zadzwoń do mnie lub napisz, a odpowiem niezwłocznie:
[email protected] +48 22 299 17 27
Twoja wiadomość

    * Pola obowiązkowe
    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google. Obowiązuje polityka prywatności i warunki korzystania z usługi.
    Wiadomość wysłana
    Dziękujemy!
    Potrzebujesz wsparcia? Jesteśmy do Twojej dyspozycji