Kategoria: Fit-out, Biura
Przeczytasz w 3 min

Dzięki nowym technologiom kultura pracy w ostatnich latach zauważalnie się zmieniła. Na gruncie postępu technologicznego wyrosło również nowe pokolenie pracowników, o zdecydowanie odmiennych wymaganiach od swoich poprzedników. Już w 2025 roku przedstawiciele tego pokolenia zdominują rynek pracy i będą stanowić 75% wszystkich zatrudnionych na świecie.

Czego pokolenie Milenium oczekuje od miejsca pracy? W jakich biurach chce pracować?

Elastycznie i efektywnie

Powszechnie dostępne nowinki techniczne, łatwy dostęp do informacji, szeroki wybór sposobów szybkiej komunikacji i przesyłania treści, czy przechowywanie danych w chmurze ułatwiają działanie firm i pojedynczych użytkowników. Nowoczesne technologie wywierają silny wpływ na rynek pracy oraz kształtowanie kolejnych pokoleń. W wielu branżach, żeby pracować efektywnie, nie trzeba fizycznie przebywać w biurze przez 8h w sztywno wyznaczonych godzinach. Coraz częściej wystarczy jedynie smartfon lub laptop z dostępem do Internetu, a miejsce i czas to dowolność. Taka wolność i elastyczność to również jedne ze sztandarowych haseł pokolenia Milenium.

Milenialsi na rynku pracy

Pokolenie Y, zwane również pokoleniem Milenium, to osoby urodzone w latach ‘80 i ‘90, wychowane w czasach gospodarki wolnorynkowej, rozwoju technologii i wirtualnej rzeczywistości. Są niezależni, kreatywni, mobilni, aktywni w social media. Milenialsi mają również znacznie większe i przede wszystkim inne niż ich poprzednicy oczekiwania wobec miejsca pracy . Nie przywiązują się do jednego pracodawcy, nie lubią sztywnych godzin pracy, tracenia czasu na dojazdy, mocno zaznaczonej hierarchii wewnątrz firmy, dystansu między nimi, a pracodawcą. Cenią sobie natomiast elastyczną pracę dopasowaną do ich stylu życia, możliwość rozwoju, przyjazną atmosferę opartą o komunikację i partnerskie podejście przełożonych. Wymagania Milenialsów wyznaczają również trendy w projektowaniu biur – nic dziwnego, w końcu za zaledwie kilka lat będą rozdawać karty na rynku pracy, a atrakcyjne biuro to dla firm również dobre narzędzie HR.

Pracują tak, jak im wygodniej

Ze względu na dużą mobilność generacji Y i modę na elastyczny czas pracy, maleje zapotrzebowanie na tradycyjne stanowiska pracy, czyli biurka przypisane konkretnym pracownikom. Jeśli część pracowników nie przebywa stale w biurze, to bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są biurka typu hot-desk lub przestrzeń coworkingowa. Ponadto, Milenialsi zdecydowanie nie są przywiązani do ośmiogodzinnego siedzącego stylu pracy przy jednym biurku. Lubią natomiast różnorodność jaką daje możliwość pracy przy biurkach w różnych miejscach, pracy na stojąco, w designerskim fotelu, na kanapie czy w biurowej kawiarni.

Design i funkcjonalność

Nowe pokolenie chce pracować w nowoczesnym, ale przede wszystkim kreatywnym otoczeniu, stąd nacisk na dobry design. Obecnie deweloperzy i architekci prześcigają się w tworzeniu przyciągających, niekonwencjonalnych i funkcjonalnych wnętrz, niczym nie przypominających dawnych, nudnych przestrzeni biurowych. Młodzi z generacji Y nie czują się dobrze w zamkniętych gabinetach, ale głośny open space z szeregiem identycznych biurek, to również nie ich typ. Idealne rozwiązanie to przenikające się przestrzenie o różnej funkcjonalności, czyli np. miejsca pracy zespołowej, pozwalające na łatwą komunikację i wymianę pomysłów, pokoje do pracy w ciszy lub budki wyciszające do swobodnych rozmów telefonicznych, sale spotkań, strefy o mniej formalnym charakterze pracy, np. wygodne kanapy i fotele. W nowoczesnych firmach, zdominowanych przez młodych pracowników również rzadziej stosuje się hierarchizację przestrzeni biurowej, a coraz częściej szef, managerowie i podwładni różnej rangi pracują ramię w ramię we wspólnej przestrzeni.

Miejsce na przerwę

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się strefy relaksu. To, co dla poprzednich pokoleń w miejscach pracy było nie do pomyślenia – czyli pokoje na drzemkę, huśtawki, konsole do gier, piłkarzyki, bilard czy sprzęt fitness – Milenialsów już nawet nie zaskakuje. Za budowanie przyjemnego klimatu odpowiada również trend wprowadzenia elementów naturalnych do przestrzeni biurowych, głównie roślin – i nie mam tu na myśli pojedynczych kwiatów doniczkowych, ale całe ściany wypełnione roślinnością. Do tego dobrze wyposażona, przestronna kuchnia z jadalnią (czyli miejsce wielu firmowych interakcji i integracji) lub kantyna z ciekawym menu, które są już niezbędnym minimum z udogodnień oferowanym pracownikom.

Smart office

Młode pokolenie chce działać sprawnie, a wśród nowinek technicznych czuje się jak ryba w wodzie, dlatego dla Milenialsów bardzo ważnym aspektem miejsca pracy jest stosowanie w biurze nowoczesnych technologii, szybko działających narzędzi czy aktualnych biznesowych aplikacji z nowoczesnym i przyjaznym interfejsem.

Szukasz kreatywnej powierzchni biurowej, która stanie się wizytówką Twojej firmy? Posiadamy bazę blisko 3000 dostępnych biur – od nowoczesnych biurowców, po klimatyczne kamienice. Napisz do nas na [email protected], zadzwoń pod nr tel. 22 102 12 11 lub sprawdź oferty w naszej wyszukiwarce https://biuronamiare.pl/

Wyróżnione wpisy

Sprawdź, w czym jeszcze możemy pomóc

01
Fit-out
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.
02
Legal
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.

Działamy na wielu płaszczyznach

01
Fit-out
Organizujemy niezależne przetargi na budowę lub remont powierzchni komercyjnej, zarządzamy projektami budowlanymi (project management). Współpracujemy z architektami wnętrz i dostawcami mebli dla biznesu.
02
Legal
Wsparcie doświadczonego prawnika, który na co dzień obsługuje firmy na rynku nieruchomości komercyjnych, w języku polskim i angielskim. Jeśli będziesz negocjować umowę najmu lub sprzedaży, skontaktuj się z nami.
03
Reprezentacja
Najemcy
Bezpieczny proces najmu powierzchni biurowej dla firm, prowadzony przez doświadczonych, niezależnych specjalistów. Biura na wynajem z całego rynku dostępne w jednym miejscu, porównaj i umów się na prezentacje.
04
Reprezentacja
Wynajmującego
Usługa komercjalizacji powierzchni dla właścicieli budynków biurowych. Jeśli posiadasz pustostany i potrzebujesz najemców, zapytaj o nasze wsparcie. Dodatkowo możemy wdrożyć elastyczny moduł coworkingowy.
05
Capital
Markets
Zapełnione budynki biurowe na sprzedaż ze stopą zwrotu oraz projekty oportunistyczne, do przebudowy lub rozbudowy. Działki inwestycyjne z przeznaczeniem komercyjnym pod biura, handel i PRS - public rented sector.
06
Retail
Najem i zakup lokali handlowo-usługowych prowadzony przez doradców wyspecjalizowanych w tym sektorze. Doskonale rozumiemy specyfikę branż naszych klientów oraz wymogi techniczne, jakie muszą spełnić nieruchomości.
Skontaktuj się,
 chętnie pomożemy
Cześć, jestem Fatima! Zadzwoń do mnie lub napisz, a odpowiem niezwłocznie:
[email protected] +48 22 299 17 27
Twoja wiadomość

    * Pola obowiązkowe
    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google. Obowiązuje polityka prywatności i warunki korzystania z usługi.
    Wiadomość wysłana
    Dziękujemy!
    Potrzebujesz wsparcia? Jesteśmy do Twojej dyspozycji